ÜRÜNLER » İş Güvenliği » Yatay Yaşam Hatları

 

Sistem Tanımı:

AS-HRZ Sabit Yatay Yaşam Hattı, bina çatılarında güvenli çalışmayı sağlayan, paslanmaz çelik halatlı sabit düşüş koruma sistemidir.

Sistem, tamamen paslanmaz çelikten mamul ana ve ara ankraj noktaları, entegre karabinalı halat kavrayıcı, gerdirme aparatı, şok emici ve paslanmaz çelik halattan oluşmaktadır. Ankraj bağlantı noktaları, çatı tipine göre değişiklik göstermektedir. Çelik, beton, membran, trapez çatı tiplerine göre montaj yöntemi ve bağlantı elemanları farklıdır. Paslanmaz çelik halat gerdirme aparatı vasıtasıyla gerilerek her 10 m.’de bir ara ankrajlarla klavuzlanmaktadır. Bu sayede halatın titreşimi ve yıpranması önlenerek laynda kalması sağlanır.

Çatı üzerinde hareket eden kişi, emniyet kemerinin sırt bağlantı halkasını, karabina ve kanca vasıtasıyla çelik halat üzerinde hareketli olan halat kavrayıcıya geri sarımlı düşüş durdurucu ya da güvenlik halatıyla bağlamak suretiyle yatay düzlemdeki hareketini elleri serbest olarak kesintisiz ve güvenli bir biçimde sağlayabilir. Halat kavrayıcı ve halatı klavuzlayan ara ankrajların özel dizaynı sayesinde, ara noktalarda takılmadan kesintisiz bir hareket sağlanabilir. Ana ankraj noktasına bağlanan yaylı bir sistem olan şok emici, herhangi bir düşme anında kişi üzerinde oluşan ani darbe etkisini sönümleyerek olası bir yaralanmayı önler.

Uygulama alanları; endüstriyel tesisler, oteller, konutlar, iş merkezleri başta olmak üzere çatı üzerinde çalışma gerektiren tüm yapılardır.

Teknik Föy

pdf-download